Bir Şeyi Kırk Defa Söylersen Olur

Bir Şeyi Kırk Defa Söylersen Olur


KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

“Bir şeyi kırk defa söylersen olur!” lafını büyüklerimizden duymayanınız yoktur. Kendini gerçekleştiren kehanet ise tam olarak bunu anlatır. Olmasını ya da olmamasını istediğimiz durumların sürekli söylenmesi halinde gerçekleşmesi durumudur.

Pygmalion etkisi

Sosyal psikolojide “pygmalion etkisi” olarak geçen bu durum aslında basit bir mantığa dayanıyor. İnsanların sizin hakkınızdaki beklenti ve düşünceleri performansınızı büyük ölçüde değiştirdiğini öne sürüyor.
California’da bir ilkokulda öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen deneyde öğrenciler bir IQ testinden geçiyorlar. Birbirine neredeyse yakın puanlar alan öğrencilerin sonuçları yalnızca deney yetkilileri tarafından biliniyor. Yetkililer öğrenciler arasından birkaçını seçiyor ve   öğrencilere bahsetmeme kaydı ile öğretmenlerine onların çok yüksek puanlar aldıklarını ve gelecekte çok başarılı olacaklarını söylüyorlar. Ama aslında seçilen öğrencilerin IQ puanları sınıfın ortalamasında ve öğretmenlerinin bundan haberi yok. Sonuç olarak bir yılın sonunda testler tekrarlanıyor ve görülüyor ki seçilen öğrenciler gerçekten ilerleme kaydetmiş ve başarılı olmuşlar. Öğretmenlerinin bu duruma inanması seçilen öğrenciler üzerinde büyük bir role sahip olmuş. Özetlemek gerekirse neye inanıyorsak aslında onu hayata geçiriyoruz.


Pygmalion etkisi


Bir şeyi kırk defa söylersen olur!

Beynimiz tekrar ettiği düşünceye inanma eğilimindedir ve inandığı şeyi gerçekleştirmek için çabalar. İsteklerimiz için bu , paha biçilemez bir fırsatken korkularımız için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Çünkü siz olmasını hiç istemediğiniz ve korktuğunuz bir durumu olabileceğine ve sonucunda neler olacağına öyle inanıyor ve kendinizi öyle kaptırıyorsunuz ki beyninizi aslında korktuğunuz şeyi gerçekleştirmeye itiyorsunuz. Örneğin sınav korkunuz var ve düşük puan almaktan çok korktuğunuzu düşünelim. Kötü bir sınav sonucu gelirse ailenizin sizin hakkınızda neler düşünüp neler söyleyeceğini düşünüp duruyorsunuz. Yani kafanızın içinde başarısızlık ile ilgili senaryolar dönüp duruyor. Sonucunda korktuğunuz olay başınıza geliyor ve sonra da diyorsunuz ki “Korktuğum başıma geldi.”. Aslında sürekli bu senaryoları kurup beyninizi o yönde çalıştırıyorsunuz hem de bu kısır döngü içinde stres seviyeniz giderek artıyor ve başarı ihtimalinizi giderek düşürüyorsunuz.


Bir şeyi kırk defa söylersen olur!


Ne yapmalı?

İsteklerimiz için harika bir fırsat olan bu durumu korkularımız için lehimize çevirmeliyiz. Korktuğumuz ve endişe duyduğumuz tüm durumlar için farkındalık kazanmalıyız. Tüm olası senaryoları düşünebilirsiniz ancak son söz daima bizde bunu hatırlamalıyız. Olasılıkları hesapladıktan sonra her şeyi bir kenara bırakıp olayları gerçekleşmesini istediğimiz yönde hayal etmeli ve bunun için çabalamalıyız. Stresinizi yönetmek bu süreçte çok etkili olacaktır.

                                    Yazar:Pozitif.enerjim


Yorum Gönderme

0 Yorumlar