Kadın ve Çocuk Cinayetleri


Kadın ve Çocuk Cinayetleri


Kadın ve Çocuk Cinayetleri

Basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın şiddetine karşı ayrıntılar bulunuyor. Kadın ve çocuk cinayetleri haberleri direkt bir şekilde kamuya yansırken, cinsel yönden şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması gerek bu suçların üstünün örtülmesi, gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayı verilemiyor.
İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili bölümlerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken, söz konusu makamlar bunları yapmamaktadır. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri basına yansıyan haberlerden çok daha fazla. Buna göre; 2019 yılının Şubat ayında 31 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam ediyor.Kadın ve Çocuk Cinayetleri Artıyor


Kadın ve Çocuk Cinayetleri Artıyor

Öldürüldüğü günden bu yana intihar olduğu öne sürülen ama yapılan mücadelelerle gerçekleri çok büyük oranda ortaya çıkartılan Şule Çet cinayetinden sonra şüpheli bir şekilde ölen Aysun Yıldırım için de mücadele hala devam ediyor. Ölümünün 1. yıldönümü sebebiyle Kadın Meclisleri, kadının öldürüldüğü yerde buluşarak üzeri örtülen cinayetin açığa çıkarılarak adaletin sağlanması için dosyanın tekrar açılması gerektiğini tekrardan yeniledi.
Şubat ayında da bireysel silahlanma artması kadınların hayatlarının son bulmasına neden oldu. Bundan dolayı da 11 kadın ateşli silahla öldürüldü. 2018 yılında kadınların @’ı ateşli silahlarla öldürüldüğünü açıklamıştı. Kadın cinayetlerini durdurmak için bireysel silahlanmanın engellenmesi ve adaletin sağlanması gerekirken, artan savaş politikaları ve ilgili kurumların somut bir adım atmamış olması kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor.Kadınlar için Adalet MücadelesiKadınlar için Adalet Mücadelesi

Bir restoranda fiziksel şiddete uğrayan ve darp raporu bulunan Asuman Bayrak’ın duruşmasına Kadın Meclisleri ile birlikte katıldılar. Sanık Abdülkadir İnal, “nasıl yaralandı bilmiyorum” dedi.
Verilen uzaklaştırma kararının son günü öldürülen Fatma Yumuşak için Kadın Meclisi ile birlikte Tekirdağ Adliyesi’nde dava takip edildi. Fatma Yumuşak’ın katili mahkemede aldatıldığı için öldürdüğünü belirtmişti.
Manisa'da boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Deniz Ariç davasında sanık defalarca "çok seviyordum" demişti.

Kadınlar Hala Cinsel Saldırıya Uğruyor

Edinilen bilgilere göre Şubat ayında 22 kadın cinsel saldırıya uğradı, ancak gerçek rakamlar bundan çok daha fazlası. Ama sosyal medyalar sayesinde kadınlar uğradıkları cinsel ve fiziksel şiddeti ifşa etmeye, adaletin sağlanmasına ve hukuki yollara başvurulması her geçen gün artıyor.
2018 yılında İstanbul’da yaşanan ve polis aracında bir kadına cinsel saldırıda bulunan polisin cezası, mahkeme tarafından “sanığın geleceği üzerindeki etkisini hafifletici sebep” olarak kabul etti ve cezayı 12 yıldan 10 yıla düşürmüştü.
Çocuk İstismarları ve Cinayetleri Devam EdiyorÇocuk İstismarları ve Cinayetleri Devam Ediyor

Çocuk istismarı ve cinayet haberleri sürekli gelmeye devam ediyor. Çocuk koruma odaklı bilgi toplama ve bu bilgilerin paylaşım sistemi oluşturulmadığından dolayı çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe bu şekilde haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu da büyük olabiliyor.
Adalet Bakanlığı yeni bir sistem getirerek artık istismar davalarını da sonuna kadar takip edeceğini belirtti. Ancak bu uygulama pilot bölge olarak seçilen İstanbul Anadolu, İzmir, Adana, Eskişehir, Samsun, Malatya ve Rize illerinde devreye girmiştir. Bu şehirlerin adliyelerinde ilgili bakanlığa bağlı olarak kurulan cumhuriyet başsavcılığının gözetim ve denetiminde sağlanacak. Çocuk istismarlarının arttığı bir dönemde, çocuk istismarlarının afla serbest bırakılması söylemleri gündemden düşmüyor. Geç kalmış olan bu uygulama pilot bölgelerle sınırlı kalmamalı ve adalet sağlanmaya devam edilmelidir.Kadınların Öldürülmediği Şehirler İstiyoruz


Kadınların Öldürülmediği Şehirler İstiyoruz

Düzenlenen yasaların ve sözleşmelerin adaletli bir şekilde uygulanmasını beklerken her gün kadın ve çocuk düşmanı söylemleri, her tür şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor. Devlet ve devletin ilgili kurumları bu olumsuz durumların artmasından sorumlu olup, acil bir şekilde görevini yerine getirmesi gerekir.
Seçimlerde az kadın aday olmasına rağmen kadınların öldürülmediği, çalışabildiği ve yönetebildiği iller için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini tekrardan hatırlatmışlardı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde de saat 13:00’da Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda bir eylem düzenlenmesi kararı alınmıştı. Bundan sonraki zamanlarda umarım kadın ve çocuk cinayetleriönüne geçilebilir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar