Neden Empati Yapıyoruz ?NEDEN EMPATİ YAPIYORUZ?

Neden Empati Yapıyoruz ?

Empati; Latince “iç, içinde” anlamına gelen “em” ile Yunanca “duygu, acı, algılama” anlamına gelen “patheia” sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuştur. Empati yapmak, kişinin kendini başka birinin yerine koyabilmesi olarak tanımlanabilir.

Hepimiz empati yapabiliyoruz aslında. Karşımızda bir insan ağladığı zaman bazılarımız aynı şekilde ağlamaya başlarlarken ,bazılarımız ise ağlamadan acısına ortak oluyor. Ama işin özünde karşıdaki insanı anlamak yatıyor. Yani kalkıp ağlayan bir insanın karşısında kahkahalar atmıyoruz. Peki sizce, bize aynı hissi aynı duyguyu yaşatan mekanizma nedir?

Empati yapmaya programlı beyin: Ayna nöronlar


Empati yapmaya programlı beyin: Ayna nöronlar

Bilim insanları yıllardır, içimizde var olan bu “kendimizi karşıdakinin yerine koyabilme” durumunu araştırdılar. 1990’lı yıllarda İtalyan birkaç bilim insanı maymunların davranışları üzerinden bir sonuç elde ettiler. Bu sonuçlara göre beyindeki birtakım sinir hücreleri, bir hareketi kendimiz yaptığımızda ya da başkalarını yaparken izlediğimizde aynı şekilde uyarılıyor ya da etkileniyorlar. Örneğin, bir eşyayı tutan bir maymunun söz konusu nöronları, o eşyayı başka bir maymunun tutmasını izlediğinde de aynı şekilde uyarılıyor. Bu sinir hücreleri “ayna nöronlar” olarak adlandırılıyor.

İnsanlarda ayna nöronların varlığı henüz kanıtlanmadıysa da, şimdiye dek yapılmış birçok araştırma maymunlarınkine benzer, fakat daha kapsamlı bir ayna sistemimiz olduğuna işaret ediyor. Sürü psikolojisinin temelinde ayna nöronların işlevinin olduğu düşünülüyor.

Anladığımız kadarıyla biz sosyal hayatımızda empati yapmayı alışkanlık haline getirmiş olmasak da beynimiz buna programlanmış.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar