Altınköy Açık Hava Müzesi
Altınköy Açık Hava Müzesi


Ankara da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında Mamak ilçesinde yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi  yer almaktadır. Burası yemyeşil turistik köy havasında bir müze.( kim derdi ki bir gün köylerde müze olacak J)  İçinde, camii, köy kahvehanesi, çeşmeler, çamaşırhane,  tulumba, değirmen, at, inek, geyik, ördek ve tavuk gibi köy hayatının vazgeçilmezleri  yer almaktadır.
                Kastamonu’ nun ahşap evleri doğal ve tarihi yapısı bozulmadan buraya getirilmiş. Her evin içi ayrı müze olarak hazırlanmış. Anadolu medeniyetlerini genç nesile tanıtmak için harika çok iyi hazırlanmış. Altınköy beklediğimin aksine çok büyük bir alana kurulmuş. Eğer giderseniz spor ayakkabı giyin derim. Yoksa yollar ayaklarınızı mahveder. Yolları taşlı ve çok yokuşlu olduğundan bebek arabası ve tekerlekli sandalye kullanmak pek keyif vermeyecektir. Köyde bir asma köprü var ancak kullanıma açık değil.
                Altınköy Ankaralı gelin ve damatların dış çekim için fazlaca kullandığı mekanlar arasında. Hafta sonu giderseniz eğer belki de birden fazla  gelin damat görebilirsiniz. Yemyeşil görüntüsü, konakları bunun doğru tercih olduğunu gösteriyor.


Altınköyde Neler Yenir ?

                Hafta sonu kahvaltıya gelmek istiyorsanız ünlü kahvaltı konaklarından önceden randevu almayı unutmayın zira yer bulamayabilirsiniz. Yer bulmazsanız da üzülmeyin köy meydanında harika gözleme, ayran satan yerler de var. Ardından da közde bir Türk kahvesi içeyim derseniz doğru yerdesiniz. Tandır ekmeği alabileceğiniz işletmeler de mevcut.
                Kendi aracıyla gelmek iseyenler için otopark da bulunmaktadır. Her müze gibi pazartesi günleri kapalı. Diğer günler ise sabah 10.00 da açılıyor. Akşam 19.00 da ziyaret sona eriyor.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar