Ölü Ozanlar Derneği Kitap Yorumu

Ölü Ozanlar Derneği-Kitap Yorumu

Ölü Ozanlar Derneği 


Ölü Ozanlar Derneği filmini izledikten ve çok beğendikten sonra bir de kitabı olduğunu öğrendim. Genelde filmi olan kitapların önce kitabını okumayı tercih etsem de bu sefer tam tersini yaptım. Açıkçası filminin kitaptan daha iyi olduğunu belirtmeliyim. Kitaptan aynı keyfi alamadım.Film ve kitapta konular neredeyse tamamen aynı şekilde ilerlemiş.Ölü Ozanlar Derneği'nin verdiği en önemli mesaj Carpe Diem,yani anı yaşa.Aynı zamanda eğitim sistemini sert bir şekilde eleştirmektedir.


Ölü Ozanlar Derneği'nin Kısaca Konusu

Welton Akademisi'nde okuyan Todd Anderson ve arkadaşlarının hayatları okula yeni İngilizce öğretmenleri olan Bay Keating'in gelmesiyle büyük ölçüde değişecektir. Bu arada filmde Keating karakterini Robin Williams canlandırıyor. Bay Keating de bu 7 arakadaş gibi Welton Akademisi'nden mezundur. Birgün Bay Keating'in okul yıllığını bulan Neil orada gördüğü Ölü Ozanlar Derneği'nin ne olduğunu Bay Keating'e sorar.


Bu 7 arkadaş Ölü Ozanlar Derneği'ni tekrar faaliyete geçirip,okuldan kaçarak bir mağarada toplanıp şiirler okumaya başlarlar.Bu dernekte aile ve okul hayatının baskılarından kurtulan gençler keyif içerisinde zaman geçirirler. Keating öğrencilerine hayata farklı açılardan bakmayı öğretmiş,şiiri sevdirmiş ve hayallerinin peşinden gitmeyi öğütlemiştir. Neil de hayali olan oyunculuk için tiyatroda denemelere katılır ve denemeleri geçer.Ancak Neil'in babası oğlunun oyuncu değil de doktor olmasını istemektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar