Satranç Kitap Yorumu

Satranç-Kitap Yorumu


Satranç Kitabı Ahmet Cemal


Stefan Zweig geç tanıştığım yazarlardan.Ancak kısa süre içerisinde 3 kitabını da severek okudum. Bunlardan ilki Satranç'tı. Daha okunmayı bekleyen bir sürü romanı var. Yazarın 77 sayfaya sığdırdığı çok güzel bir roman Satranç. Sadece 2 günde bitirdim kitabı. Satranç Stefan Zweıg'ın 1942 yılında Hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı Arjantin Buenos Aires'te yayımladığı bir eserdir.


New York' dan Buenos Aires' a  giden bir yolcu gemisinde seyahat eden Dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic yeni bir turnuva için hazırlanıyordur. Czentovic okuma yazma bilmeyen, parayı çok seven genç bir adamdır.Gemi yolculuğu sırasında kendini satrançta denemek isteyen, iş adamı Mc Connor Mirko Czentovic' e para karşılığında bir maç önerir. Parayı teklifi duyan Czentovic teklifi hemen kabul eder fakat gemide zor koşullar altında satranç oyuncusu olan Dr.B' den haberdar değildir. Peki bu maçın sonu nasıl olacaktır?


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitaptaki karakterlerin psikolojileri aşırı güzel bir şekilde okura aktarılmış. Bir insanın herhangi bir insanla iletişime geçmediği, yalnız kaldığı zamanlarda zaman geçirmek için nasıl bir psikolojiye girdiğini okuyoruz. Dr. B. bu yalnızlığı yaşamış olan bir karakter. Bu karakterin o çaresizlik içerisinde ki psikolojisini okumak, anlamak gerçekten zordu. Eğer Dr. B.’nin hikayesini merak ediyorsanız kesinlikle okuma

Yorum Gönderme

0 Yorumlar