Pomodoro Tekniği
POMODORO TEKNİĞİ

1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı İtalyan bir öğrencinin bulduğu ve günümüzde hala üzerine çalışmalar yapılan bu yöntemle ilgili oldukça fazla araştırma var. Yazılım sektöründe uzun yıllar çalışan Francesco, zamanı etkin ve verimli kullanmakla ilgili çalışmalarda bulunmuş. Pomodoro Tekniği için mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham almış. Zira pomodoro İtalyancada domates demek.Pomodoro tekniği ile verimli çalışma

Bu tekniği uygularken 25-5 periyodu ile çalışıyoruz. 25 dakika işimizi, dersimizi veya yapmamız gereken şeyleri yapıyoruz. Daha sonra 5 dakika küçük bir mola veriyoruz. Bu 30 dakikalık süre bir pomodoro oluyor ve her 4 pomodorodan sonra ise yarım saatlik bir ara veriyoruz. Günde 6-12 pomodoro yeterli ve uygun kabul ediliyor. Bu da 3-6 saatlik bir süreye denk geliyor.

İnsanlar bir işe 20 dakikadan fazla odaklanamıyor

Pomodoro oldukça etkili bir tekniktir. Çünkü insanın konsantrasyonunun 20-25 dakika sonunda bir dağıldığını varsayarsak her 25 dakika sonunda kendimize bir mola veriyoruz. Bu molada çay-kahve içmek, maillerinizi kontrol etmek, egzersiz yapmak, hava almak veya dinlendirici bir aktivite yapmak size kalmış. Bu 30 dakikalık bir periyot bir pomodoro oluyor. Her 4 pomodorodan sonra uzun (30 dakika) bir mola veriyoruz. Amacımız zamana karşı değil, zamanla birlikte çalışmak. Özellikle odaklanma problemi yaşayanlar için birebir! Tek dikkat etmeniz gereken şey ise 25 dakikalık zaman diliminde sadece işinize odaklanın.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar