K-pop Nedir ve Neden Popüler ?

K pop neden popüler.

K-pop Nedir ?


K-pop nedir ? konusunda kısaca duracağım bu yayında K-pop 'un popüler olmasını kendi tecrübem ve bilgim doğrultusunda nedenlerini anlatacağım.

İlk olarak K-pop son 10 yılda çok ses getiren bir müzik türü diyebiliriz , ama tam olarak bir tür değil aslında Kore'de çıkan tüm müzikler K-pop denebilir. Çünkü K-pop da sadece pop türü yok hipop,metal vb. tarzında müziklerde oluyor.Yani K-pop deyince sadece pop müzik var diye bir durum yok .K-pop denmesinin asıl sebebi çok popüler guruplar çıkartıp kendi ülkelerinin müzik piyasalarını bir marka haline getirmiş olmaları.


K pop neden popüler


K-pop neden popüler?


İlk olarak gurup olarak çalıştıklarından diyebiliriz .K-pop yapan sanatçılar çoğunluğu değil hatta
%95 i gurup olarak çalışıyor.Tek başına veya ikili olarak müzik yapanlar az var bazen bir gurup içinde gurup olarak müzik yapıp daha sonra ayrı olarak sadece kendisi de müzik yapanlar var.


Peki bu gurup olarak müzik yapmaları neyi etkiliyor öncelikle gurupların fanları o gruptakileri sevseler de elbette gurupta ki üyelerden birisini daha çok seviyorlar.Yani bir elin nesi var iki elin sesi var denebilir herkesin farklı fanları olup bunu tek gurupta topluyorlar bu sayede daha çok takipçi toplamış oluyorlar.

Zor ve etkileyici danslarının yanı sıra bir gurup olarak dans ediyorlar ve müzik videolarını  yaparken bile videonun güzel olması için efektler ve diğer hususların üzerinde de çok duruyorlar.
Müziklerini yaparken yüksek bütçeler ve arka planda gözükmeyen bir çok kişide müziklerin yapımı ve reklam gibi diğer işlerle çalışıyorlar.

Genelde her K-pop gurubu bir şirkete bağlı oluyor.Yani Türkiye'deki sanatçıların bağlı olduğu bir şirket olmuyor genellikle veya K-pop gibi büyük bir şirket organizasyonlarını göremezsiniz.


K pop neden popüler Neden kısmına gelince K-pop bir markalaşma olduğu için reklam tanıtım gurupların ürünleri ve diğer işler için bir çok personele ihtiyaç var bu tür şeyler guruplarında sağlam adımlar atmasını sağlıyor.

Bir şirketin bir çok gurubu olabiliyor aslında kendi kendileriyle bile yarış yapıyorlar.Nasıl büyük futbol takımlarının  alt takımları olduğu gibi sanatçıları küçüklükten eğitimini verip daha küçük yaşlarda bile piyasada sanatçı olabilecek kapasitedeki insanları kendi bünyelerine almaya çalışıyorlar.

K pop neden popüler

Yani bir  K-pop gurubu işleyişi o kadar basit değil , birlik olmayı gerektiriyor ve bu düzgün yapıldığında elbette başarı yakalanıyor.Yani haksız yere bir yükselme veya popüler olma gibi bir durum söz konusu değil bu grupların arkasında ciddi yatırımlar yapan pazarlama ve reklam yapma gibi bir çok şeyden kazanç sağlamayı amaç eden şirketler var bu yüzden işlerininde ciddiye alıyorlar gurupların başarısı için bir çok strateji uyguluyorlar.


Kpop reklamı


Kore'de reklam ikonu olarak genellikle K-pop gurupları kullanıyor sadece bir ürün için bile bazı guruplar özel olarak  müzik yapabiliyor.Bu konu Türkiye'deki sanatçılardan çok daha farklı bir halde bu yüzden guruplar sadece müzikten kazanmıyor.


Müzikleri Türkiye'deki popüler youtube kanallarından bile az izlendiği halde hala müzikler yapmaya devam  eden bir çok gurup var çünkü guruplar sadece bir müzik yapmak için uğraşmıyorlar gerektiğinde mankenlik ,önceden yapılmış müzikleri tekrar seslendirme,ürün reklamları (TV ,sosyal medya),televizyon programları,fan buluşmaları,dvd ,posterler ve gurubun özel ürünlerinin satışlarından kazanıyorlar. Kısacası her kolda çalışma yapıyorlar.

güzel veya yakışıklı oldukları için mi müzikleri popüler yoksa gerçekten güzel müzikler yaptıkları için mi?


K-pop'un Büyük Tartışması


Güzel veya yakışıklı oldukları için mi müzikleri popüler yoksa gerçekten güzel müzikler yaptıkları için mi?

Müziklerini nasıl yaptıklarını ve gurup işleyişini anlattım sonuç itibari ile güzel müzikler ortaya koyuyorlar.Benim  bu soru için kararım ise  ikisi de ve nedenini de anlatacağım.


İlk olarak güzel bir ürün ortaya koyulduktan sonra elbette dış görünüş ve tavırda çok önemli bir husustur .Peki neden?, ülkemizde de fark etiğiniz gibi bir çok ünlü biraz popüler olduktan sonra esnettik ameliyatı oluyorlar ve modaya uyum sağlamaya çalışıyorlar elbette bu konular gözden kaçacak gibi basit bir unsur değil ve bu konularda çok önemli çünkü iyi görünmek sanatçıların popülaritesini artırıyor.
Kore'de esnettik ameliyatı olmak çok normal karşılanıyor ve onların durumlarına göre de esnettik ameliyatı olmak çok zor değil.Ayrıca hepimizin bildiği üzere Asyalılar makyaj konusunda da çığır açmış durumdalar. Asya kültüründe ve özelikle Kore kültüründe güzel gözükmek toplum içinde insanlara saygı göstermek olarak algılanıyor.

Tüm bu unsurlar birleşince tüm K-pop gurupları dış görünüşlerine çok önem veriyorlar ve bunu fanları kabul etse de etmese de sadece K-pop için geçerli değil her konuda iyi görünmek insanlarda ister istemez algı ve ikna yeteneklerini artırır bu doğal bir durum ve hayatın gerçeğidir.


güzel veya yakışıklı oldukları için mi müzikleri popüler yoksa gerçekten güzel müzikler yaptıkları için mi?


Örnek vermek gerekirse bir mağazada ürün pazarlamaya çalışan bir kişi sevdiğiniz k pop sanatçıları kadar yakışıklı(Jimin) veya güzel(Irene) olsa ve sizin yanınıza gelip bu ürünü denemek ister misiniz dese tabi ki size diğer çalışanlardan farklı bir etki bırakacaktır .Bu soruyu kendinize sorduğunuzda daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum ve yorumlarınızı aşağıya yazmanızı rica ediyorum.


Ayrıca Kore kültüründe insanlara kibar ve iyi davranmak benimsenmiştir bu yüzden guruplar fanlarına iyi davranıyor veya belkide sırf fanlarına iyi davranmak üzere K-pop gurupları eğitim bile alıyor olabilirler sonuçta buda önemli bir konu daha fazla insana ulaşmak için insanlara iyi davranmak gerekir.

K POP NEDEN POPÜLER


K-pop'un Başarısının Sırrı


Sonuç olarak yukarıda anlattığım hususlar doğrultusunda K-pop gurupları her konuda çok çalışıyor ve bunun neticesinde de çalıştıklarının karışılığını alıyorlar bu çok doğal ve hak ettikleri bir durum olduğunu düşünüyorum.Bu durum için sadece sanatçılara değil arka planda çalışan insanlara da teşekkür etmek lazım.Yorum Gönderme

0 Yorumlar