Anime Nedir ? Anime neden izlenir ?

ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP

Anime Nedir ?


Bu yayında animenin nedir ? sorusunun cevabından  kısaca bahsedip nereden başlamanız gerektiğini tavsiye edeceğim.

Anime japonya'da ortaya çıkmıştır. ve anime mangaların konularından ela alınarak yapılmaktadır .Mangaları çizgi roman olarak düşünebilirsiniz.

Anime nedir ve nereden izlenilmeye başlanmalı ?


Genelde aynı mangada yazanlara uygun olarak animeler yapılmaktadır .Bu yüzden animeler sadece normal bir çizgi film değillerdir edebi yönden de bir çok konuyu ele alabilirler ve tabi ki bu izlediğiniz animenin türüne göre de değişir kaliteli animeler izlemeniz daha iyi bir deneyim yaşamanızı sağlar çünkü animelerin takipçisi dünyada çok olduğu gibi bir çok çeşit anime de mevcuttur.
Bir anime izleyicisi olarak çok fazla anime izlemesem de yaklaşık şuana kadar 20-30 anime izledim bu deneyimimden ötürü animelerde en çok sevdiğim benim için animeyi anime yapan  özelliklerden bahsedeceğim


anime izlemek için 10 sebepAnime İzlemek için 10 Sebep

1. Tüm animelerin bölümleri genellikle ,yaklaşık 20 dakikadır ve fix 13 veya 23-25 bölümdür.Bu da belli bir kalitelerinin olduğunu ve anime bölümlerini sıkılmadan izleyebileceğinizi söyleyebilirim

ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP


2.Gerçek dünyadan uzak konuları ela alsalar da aslında bir çok şeyde gerçek dünyadan mesajlar var altı boş içerikler değiller. Mesela bir vampirin insanını öldürüp kanını içmesinin normal olduğunu ve bunun insanların hayvanları yemesine benzetilmesi gibi tabi ki bu çok basit bir örnek.


3.Animeler de olan her hareket,olay veya kelime bir yüz ifadesi bile bir şeye gönderme olabiliyor sizin bu göndermeleri anlamanız anime deneyiminiz den daha çok zevk almanızı sağlıyor .

ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP

4.Bir anime de genellikle her karakterin iyi olduğu bir konu vardır her karakter en az bir şeyde iyidir veya iyi olduğu özelliği vardır .Buda genellikle her anime de beğendiniz veya kendinize yakın gördüğünüz bir karakter olmasını sağlıyor.


5.Animeler de kötü roldeki karakterler bile savaşırken genellikle onurluca savaşıp olaya hile katmamayı tercih ediyor.Aksiyon animelerin de kaybettiğini kabul edince  kendisi öldüren karakterler bile var.


6.Bir anime de konu her bakış açısıyla işleniyor .Kötü karakterin neden kötü olduğuna dair .İyi karakterin neden iyi olduğuna dair .Buda animeden etraflıca bir fikir edinmenizi sağlıyor


ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP

7.Olayların neden sonuç ilişkisinin çok güzel bağlandığını söyleyebilirim bunu asıl etkili kılan ise o kadar dünyadan uzak bir hayal ortamında şekillenmiş bir şeyde bunu başarabilmeleri kısaca her anime de farklı bir dünya yaratıp o dünya için  kurallar koyuyorlar.


8. Animenin film ve dizilerden farklı olmasının başlıca sebebi bence bir filmde ne kadar gerçek dışı senaryoya sahip bir film yapsanız da yapacaklarınızın sınırı vardır ve yüksek bir gelire ihtiyacınız vardır örneğin marvel filmleri gibi fakat animeler çizilerek yapıldığı için insan aklının sınırlarındaki hayal gücünü oluşturmada daha kolay bir yöntem ve daha ucuz bu sayede  çizilerek yapılması bu konuda çok avantaj sağlıyor.


ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP9.Karakter olarak yabancı film ve dizilerde ana karakter kötü olabiliyor ve kötülüğe özendiriyor .Animlerde de kötü karakterler var belkide ana karakter olarak da var.Fakat neden sonuç ilişkisinin güzel olması ve verdiği mesajlar sayesinde iyiliğe teşvik ediyor ve kötü karakterlerin bile kendi kuralları ve idealleri var .Mesela bir karakter kötü ise küçükken yaşadığı tramvatik bir olaydan dolayı olduğunu anlatarak hem günümüzden bir parça alıyor hemde belkide böyle olaylar yaşamasa belkide iyi birisi olacağını düşünüyorsunuz yani bir kişi kötü ise bir nedeni vardır .


ANİME İZLEMEK İÇİN 10 SEBEP


10.Bazen öyle akıl oyunları oluyor ki hem beyniniz yanıyor hemde ben bunu kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi diyorsunuz.Yani tahmin edilmesi zor olaylar işlenebiliyor.Bazı animeler de insan aklın sınırını kullanmayı seviyorlar.


Bunlar bana göre anime izlenmesi için gereken 10 neden.Tabi ki izlediğiniz animeye göre de farklıklar gösterebilir sizinde anime izlemek için farklı sebepleriniz varsa yorum kısmına yazmayı unutmayın. Aşağıya tavsiye edeceğim animeler hakkındaki yazımın linkini ekliyorum.Yorum Gönderme

0 Yorumlar